Ondernemers worden fors getroffen door de huidige regeldruk. In de automotive bedroegen de regeldrukkosten maar liefst een kwart (23,3 procent) van hun winst.
Dat blijkt uit een door minister Beljaarts van Economische Zaken aan de Tweede Kamer gestuurd rapport van KPMG, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Economische Zaken. BOVAG is blij dat dit kabinet regeldruk wil aanpakken en waardeert het initiatief van het ministerie om deze nulmeting te laten uitvoeren. De brancheorganisatie roept het kabinet op om nu actie te ondernemen om deze kosten te verlagen en de concurrentiekracht van deze ondernemingen te behouden.
Knelpunten
Er wordt in het rapport onderscheid gemaakt tussen sectorspecifieke en sectoroverstijgende regels. Volgens BOVAG zorgen juist de sectorspecifieke verplichtingen, zoals de wetgeving rond de opslag van gevaarlijke stoffen en milieubelastende activiteiten die voor hoge regeldrukkosten (41 procent van het totaal).
Naast deze sectorspecifieke knelpunten zijn er regels die het hele mkb raken, maar door de kapitaalintensieve aard van autodealers extra zwaar wegen. KPMG wijst vooral op de Risico-Inventarisatie & -Evaluatie (RI&E). Ook bij het opstellen van de jaarrekening ervaren autodealers onnodige lasten.
Proportionaliteit
De verplichtingen voor mkb-bedrijven zijn nu vaak dezelfde als voor grote ondernemingen. BOVAG ziet dat de Bedrijfseffectentoets (BET) uitkomst kan bieden: deze toets kan en moet worden ingezet voor zowel nieuwe regelgeving als bestaande regels. Het kabinet heeft eerder aangegeven hiermee te willen zorgen voor een lichter regime of uitzonderingen voor mkb.