Waarom kiest iemand voor een gebruikt exemplaar en niet voor een nieuwe auto? Of, waarom juist een nieuwe? Dataspecialisten EDM Data en VWE zochten uit welke eigenschappen de verschillende klantgroepen gemeen hebben.

Over een periode van vijf jaar zijn anderhalf miljoen autokopers (sinds maart 2007) in de Automotive Base (zie kader) vergeleken op kenmerken. Zo is er gekeken naar de koper zelf, naar zijn of haar gezinssituatie maar ook naar de woonomgeving.

Om met die laatste te beginnen: de occasionkoper blijkt relatief landelijker te wonen dan de koper van een nieuw exemplaar. Bij kopers van een nieuwe auto zit de grootste groep (24,2 procent) in sterk stedelijke gebieden (met tussen de 1500 en 2500 adressen per km2). De grootste groep is bij de occasions met 24,6 procent niet alleen groter maar bevindt zich bovendien in de categorie Niet Stedelijk, ofwel minder dan 500 adressen per km2. In absolute zin gaat het om anderhalf keer zo veel kopers, want het aantal occasions is bijna het dubbele van het aantal nieuwe auto’s.

Woning

Ook het type huis waarin de koper woont is bekeken, maar de verschillen tussen nieuw en gebruikt zijn daar minder uiteenlopend. In beide gevallen ligt de nadruk op kopers met een tussenwoning, waarbij die groep met 40,5 procent wel wat groter is onder occasionkopers (tegenover 38,5 procent bij nieuwkopers). Met een marktaandeel van 22 procent is de huurwoning onder occasionkopers net wat beter vertegenwoordigd dan bij de nieuwkopers (19,2 procent). Wel zien we dat de waarde van de koopwoning onder occasionkopers gemiddeld lager ligt. Woningen met een waarde boven de 2,5 ton komen relatief meer voor onder nieuwkopers.

Lees hier het complete artikel in Aftersales Magazine nummer 12 >>

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
2 januari 2026
Ramon Lingen stapt in bij Van der Wijngaart & Partners
2 januari 2026
Bestelwagenmarkt stort in
2 januari 2026
Registraties 2025: Verschuivingen in beeld
2 januari 2026
Meer te halen bij carwashklant
1 januari 2026
Decemberverkoop stijgt met 31,9 procent, trekt jaar in de plus
31 december 2025
Autotaalglas Ster van het Jaar naar Weert
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Eric on Bestelwagenmarkt stort in: “Schandalig die overheidsmaatregelen. Vooral omdat er voor landelijk opererende bedrijven gewoon geen alternatief is. Dat de overheid dit voor de…jan 2, 12:33
  • Eric on Genomineerd voor de sloop?: “Interessanter zou ik vinden wat het percentage auto’s is per merk en model wat nu nog rijdt ten opzichte van…nov 6, 17:23
  • Barend Luiting on Nieuw vakblad in 2026: Aftersales Techniek: “Dankjewel, Peter!okt 6, 15:48
  • peter lepage on Nieuw vakblad in 2026: Aftersales Techniek: “Goedemorgen. Wat een goed idee! Ik denk dat er belangrijke behoefte is aan een vakkundig technisch blad. Heel veel succes…okt 2, 10:17
  • Eric on ‘Remblokken met asbest op Ali Express’: “Handel met dit soort dictaturen moeten we geheel stoppen. Naast allerlei veiligheids- en milieurisico’s geeft het oneerlijke concurrentie en moeten…aug 12, 10:03