vergrijzing verkeer

Er rijden steeds meer senioren rond op de Nederlandse wegen. Uit onderzoek van Independer blijkt dat het aantal 65-plussers met een rijbewijs in tien jaar tijd met ruim 40 procent is toegenomen.

In 2015 hadden iets meer dan twee miljoen Nederlanders van 65 jaar of ouder een rijbewijs. Inmiddels zijn dat er bijna 2,9 miljoen. Ter vergelijking: het aantal jongeren tussen de 18 en 20 jaar met een rijbewijs groeide in dezelfde periode met ongeveer 6 procent (van 175.000 naar 185.000).

Volgens Independer verandert daardoor ook de samenstelling van het verkeer en indirect de markt voor autoverzekeringen. Jongere bestuurders betalen nog altijd de hoogste premies, vooral vanwege hun beperkte rijervaring en hogere schadefrequentie.

Uit het onderzoek blijkt dat jongere bestuurders tussen de 18 en 24 jaar oud een flink bedrag kwijt zijn voor de autoverzekering. Voor de WA-dekking gaat het gemiddeld om een bedrag van zo’n 2.200 euro op jaarbasis. Val je in de leeftijdsgroep erboven (25 tot 34 jaar), dan daalt de premie naar ongeveer 1.000 euro per jaar.

Vanaf 65 jaar stijgt de premie

Gemiddeld dalen autoverzekeringspremies tot ongeveer het 65e levensjaar. Daarna lopen de premies bij veel verzekeraars weer op. “Het klinkt misschien een beetje oneerlijk, maar verzekeraars rekenen relatief een hogere premie voor oudere automobilisten. De reden daarvoor is dat het risico op schade weer toeneemt wanneer mensen ouder worden”, zegt verzekeringsexpert Michel Ypma van Independer.

De vergrijzing van het verkeer speelt al langer. Eerdere onderzoeken van onder meer het Planbureau voor de Leefomgeving en SWOV wezen er al op dat ouderen langer mobiel blijven en vaker auto blijven rijden dan eerdere generaties.

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
26 mei 2026
Vergrijzing op de weg neemt snel toe
26 mei 2026
Indicata: occasionmarkt gevoelig voor externe schokken
26 mei 2026
Geen brug te ver
26 mei 2026
Same day delivery in de autobranche: waarom je bezorgoperatie nét zo belangrijk is als je voorraad
25 mei 2026
Vraag het de jongens
22 mei 2026
Zwak eerste kwartaal voor Hedin
Meest bekeken berichten
Recente reacties