Hij mag dan conservator zijn van het Louwman Museum, het leven van Sjoerd van Bilsen draait al veel langer om een onbegrensde liefde voor alles op vier wielen. Het is zijn persoonlijke collectie van meer dan 40.000 autobrochures, ruim 10.000 persmappen en duizenden automemorabilia die zijn diepgewortelde passie écht blootlegt. Het is niet zomaar een hobby maar een essentieel onderdeel van zijn identiteit. “Dit is mijn roeping.”

Zijn unieke verzameling heeft Sjoerd ondergebracht op vier verschillende locaties. Hij neemt ons mee naar één van zijn man caves. Trots diept hij zonder enige moeite brochure – of zoals hij toen nog zei: ‘boekje’ – nummer één op. Het is een vuurrood exemplaar van een Opel Kadett. Sjoerd ontdekte deze folder op zevenjarige leeftijd in de autogarage van zijn oom. Hij beschrijft zijn liefde voor auto’s als een ‘roeping’ die er altijd al in zat. Van zeldzame klassiekers tot papieren historie, hij duikt er met evenveel toewijding in.

Antwerpen per fiets

De Roosendaler vervolgt: “Jazeker, ik heb iedere letter van elk van de ruim 40.000 folders gelezen. In het geval van bijvoorbeeld Japanse of Arabische teksten, gebruik ik een vertaal-app waarmee ik de teksten scan. De eerste echte vondst leidde me in 1982 naar de lokale Mitsubishi-dealer, waar ik dagelijks terugkeerde voor nieuwe ‘boekjes’. Leuk om te vertellen: toen ik eens in het buitenland was, zag mijn vrouw dat het bedrijf in 2019 ging sluiten en wist ze het originele Mitsubishi-folderrek te bemachtigen. Dankzij haar is dat dus nu in mijn bezit. Ja hoor, je kunt het gerust een vorm van bezetenheid noemen. Indertijd fietste ik gewoon naar dealers in Breda en zelfs Antwerpen, op zoek naar unieke buitenlandse drukken en modellen die niet in Nederland verkrijgbaar waren. Vaak ken ik de setting en het verhaal nog achter elke folder. Mijn ouders, met name mijn moeder, stimuleerden mijn passie enorm; ze droegen tassen vol folders op autoshows en reden me overal naartoe. Een les die ik nu ook mijn eigen zoon meegeef: ik investeer liever in een passie die misschien mislukt, dan dat ik zijn passie negeer.”

‘Boekje’ nummer één van de ruim 40.000 exemplaren tellende collectie.

Folderfest zaterdag

Sjoerd geeft aan dat hij verzamelt voor de informatie en het plezier, niet voor de waarde. “Voor mij hebben alle folders dezelfde waarde, want het gaat om de inhoud. Dubbele folders geef ik gratis weg tijdens mijn ‘folderfest zaterdag’-evenementen, met de oproep dat alles wat je nog niet hebt mee mag, maar dat dubbele meenemen diefstal is – om zo andere verzamelaars te helpen.


‘Een les die ik nu ook mijn eigen zoon meegeef: ik investeer liever in een passie die misschien mislukt, dan dat ik zijn passie negeer.’


Deze insteek zorgde ervoor dat een zeldzaam Porsche-boek, dat ik uit een nalatenschap kreeg met de opdracht het bij de juiste mensen te brengen, terechtkwam bij een verzamelaar wiens serie daarmee compleet werd. Ook een dubbele Ferrari 250 GT-folder stuurde ik belangeloos op naar een collega-verzamelaar. Het is een kleine moeite om iemand blij te maken, en ik vind: als je in de mogelijkheid bent, is het leuk om dat te doen. Zelfs als verzamelaar is geven vaak mooier dan nemen. Met de komst van digitale configurators stoppen steeds meer automerken met het drukken van fysieke brochures. Ik geloof echter in de waarde van het fysieke.”

“Vaak ken ik de setting en
het verhaal nog achter elke folder.”

Schaalmodellen in de woonkamer

Tot slot, mooi om te vermelden bij een passie die zo diep gaat als deze, is de relatie tussen Sjoerd en zijn vrouw. Dit is er één van diepe verbondenheid en begrip, waarin zij een cruciale rol speelt in het mogelijk maken van zijn levenslange passie. “Mijn vrouw, die ik al ken sinds haar veertiende, speelt een ondersteunende rol in mijn leven en bij mijn uitgebreide hobby van het verzamelen. Tijdens vakanties, die overigens zelden voorkomen, gaat ze met mij en de kinderen mee op pad. Ze stemt ermee in om een hele dag te wijden aan het bezoeken van autodealers om folders te verzamelen. Soms probeert ze zelfs zelf folders te vragen bij dealers. Haar tolerantie strekt zich uit tot in ons huis. Zo accepteert ze extreem veel met betrekking tot de aanwezigheid van automemorabilia en schaalmodellen in huis en de woonkamer. Vroeger, toen we elkaar net leerden kennen, hielp ze me met het uitzoeken en archiveren van nieuwe folders op het tweepersoonsbed van mijn ouders, door ze op merk, type en jaartal te sorteren. Hoe mooi is dat?”

Binnen kantooruren
Sjoerd van Bilsen is, na 21 jaar redacteur te zijn geweest bij Autovisie, de conservator van het internationaal vermaarde Louwman Museum. Zijn werkzaamheden zijn gericht op de controle, het beheer, de presentatie en de uitbreiding van de museumcollectie. Sjoerd organiseert mede exposities, doet onderzoek naar potentiële nieuwe aanwinsten maar ook bijvoorbeeld het depotbeheer valt grotendeels onder zijn verantwoordelijkheden.

Foto boven: Zijn unieke verzameling heeft Sjoerd ondergebracht op vier verschillende locaties.
Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
21 oktober 2025
‘Ik ben geboren in een bak met olie’
20 oktober 2025
‘Gebruikte EV verkoopt sneller met SOH-certificaat accu’
20 oktober 2025
Merkgebonden aftermarket wil zich profileren via Automechanika
17 oktober 2025
BASF Coatings zelfstandig verder met Carlyle
17 oktober 2025
Bosch Workshop Partner traint via LKQ Academy en Koskamp Opleidingen
16 oktober 2025
Automechanika start klassiekernetwerk
Meest bekeken berichten
Recente reacties