Geen fusie met PSA en Opel, maar een toekomst als Chrysler-Dodge-Jeep-Ram Corporation met het hoofdkantoor in de VS. Met dat plan komt Frank B. Rhodes Jr, een nazaat van Chrysler-oprichter Walter P. Chrysler.

De aandeelhouders van FCAU (Fiat Chrysler Automobiles NV) hebben op 24 december een verzoek ontvangen om een alternatief te overwegen voor de fusie met PSA en Opel en zo Stellantis te vormen. Maandag 4 januari stemmen aandeelhouders over de voorgestelde fusie.

Belangrijk, naast de financiële details, zijn voor de mogelijke investeerders de gepresenteerde toekomstvisies op een zelfstandig bestaan van deze Chrysler-Dodge-Jeep-Ram Corporation. Rhodes hoopt dat het bedrijf een ‘leidende rol’ zal gaan vervullen op het vlak van alternatieve aandrijflijnen. Hij noemt CNG maar ook elektrische aandrijving. Ook het efficiënter en schoner maken van brandstofmotoren behoort tot de plannen. Behalve wereldwijd eigen onderzoek en ontwikkeling op dit vlak te plegen zullen ook joint-ventures met andere fabrikanten hier een rol in spelen.

Terug naar VS

Rhodes benadrukt het belang dat hij hecht aan terugkeer naar de VS van de aan zijn familiehistorie gekoppelde merken. Opvallend: over het lot van Fiat en Alfa (laat staan Lancia?) wordt niet gerept. Het hoofdkantoor moet in ieder geval terug naar de VS. Het huidige Londense zou wel worden gehandhaafd maar dan als Europees hoofdkwartier. Toekomstige winsten en technologierechten zouden uit Amerika verdwijnen door het vormen van Stellantis. Ook het Chinese belang in Stellantis wordt expliciet als achterliggende reden genoemd (middels 12 procent Peugeot-belang in handen van DongFeng).

Retentiebonus

Het voorstel gaat uit van een te onderhandelen prijs in contanten en het aflossen van alle schulden. Daarnaast zouden zittende aandeelhouders de rechten krijgen om aandelen in de nieuwe onderneming te verkrijgen, mocht deze een publieke notering krijgen. Voor bestaand personeel, management incluis, moet een retentiebonus ze motiveren om te blijven.

Er zitten nogal wat open eindes aan het verhaal, zoals dat nu bekend is. De definitieve overeenkomst moet worden goedgekeurd door de raad van bestuur. Verder moet de huidige fusieovereenkomst worden opengebroken, de nodige goedkeuringen worden verkregen net als de benodigde financiering uiteraard. Dat er voor het openbreken van de fusie een vergoeding zal moeten worden afgetikt spreekt voor zich.

Op de foto nog tevreden gezichten bij de hoofdrolspelers in het Stellantis-project: Carlos Tavares (PSA-topman, links) en Mike Manley, de voorman bij FCA.

Deel dit artikel op​

0 reacties

  1. Tavares lijkt opgewassen te zijn tegen Rhodes. De sentimenten zijn begrijpelijk. Komt toch over als een uitverkoop van de Europese automobielindustrie. Onder druk van milieueisen en gestegen schuldenlast door gedwongen investeringen in technieken waar automobilisten onvoldoende bereid zijn om daar voor te betalen, is de veel mindere verkoop van nieuwe auto’s niet in staat om zwarte cijfers te schrijven.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
16 februari 2026
Nu officieel: ook dit Chinese automerk komt naar Nederland
16 februari 2026
Waarom reparatiekosten van auto’s steeds hoger worden
16 februari 2026
Nexen banden opent testlocatie 300 km boven de poolcirkel
16 februari 2026
Dit zijn de 10 meest voorkomende apk afkeurpunten volgens TÜV
13 februari 2026
ADG Emmen beste Toyota-dealer van Nederland
13 februari 2026
Self Driving Challenge van start
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Maarten on Akkoord over cao Metaal en Techniek: “Voor de leeftijdsdagen is het absoluut een versobering. De grens gaat van 55 naar 58 jaar, dus “jongeren” die nu…feb 3, 17:11
  • Eric on WODC: Inkomsten uit verkeersboetes verkeerd gebruikt: “Tja, de auto heeft niet voor niets de bijnaam “De melkkoe”. En daar komt dan nog bij het idiote beleid…jan 30, 14:58
  • Peter Hoogeveen on Een overwinning zonder glans: “Nog nooit zo’n anti auto, pro klimaat activistisch stukje gelezen, waardeloos!!!jan 21, 11:41
  • Paul Broos on Een overwinning zonder glans: “Goed verhaal Jos. ‘Fabrikanten worden dus nog steeds ‘verplicht’ te investeren in meerdere aandrijvingstechnologieën.’ is een terechte observatie. Zo zal…jan 21, 10:35
  • lucas stamos on Clarios/Varta versterkt Benelux-team: “het grappige is nog, dat die rechter mijn vader is, trots op hem!jan 5, 12:57