Door het winterweer van deze week ziet verzekeraar Allianz Direct het aantal meldingen door gladheid oplopen tot wel 100 procent boven het normale niveau. De verzekeraar krijgt daarbij veel vragen over dekking en aansprakelijkheid.

Een van die vragen is of een auto op zomerbanden ook verzekerd is bij een ongeval door gladheid. Sebastiaan van Dodewaard, Head of Claims bij Allianz Direct: “Je bent gewoon verzekerd als je met zomerbanden de weg op gaat, ook bij sneeuw. Winterbanden zijn in Nederland namelijk niet verplicht. Traditionele metalen sneeuwkettingen zijn zelfs verboden, omdat ze schade aan het wegdek veroorzaken. En ook als het KNMI code oranje afgeeft, blijft je autoverzekering geldig.”

Schade door gladheid

Iets anders is schade aan de eigen auto door gladheid. Die wordt niet gedekt door een beperkt-cascoverzekering. Sebastiaan van Dodewaard: “Alleen met een all-riskverzekering wordt schade aan je eigen auto door een glijpartij vergoed, bijvoorbeeld als je tegen een paaltje, boom of andere auto glijdt. Maar zo’n claim heeft wel gevolgen voor je schadevrije jaren en mogelijk je premie, dus houdt daar rekening mee.”

Aansprakelijkheid

Allianz Direct krijgt ook vragen over de aansprakelijkheid bij glijpartijen. Zijn die bijvoorbeeld de wegbeheerder aan te rekenen? De juristen van DAS, partner van Allianz Direct voor rechtsbijstand, geven aan dat gladheid door vorst, ijzel, hagel en sneeuw wordt gezien als een natuurverschijnsel, geen gebrek aan de weg of van de beheerder. De wegbeheerder heeft een inspanningsplicht, maar geen garantieplicht. Hoofdwegen en belangrijke fietspaden krijgen prioriteit, maar secundaire wegen blijven vaak onbehandeld. Ook als er niet wordt gestrooid volgens het strooiplan leidt dit niet automatisch tot aansprakelijkheid.  

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
2 april 2026
LKQ neemt ACtronics over
2 april 2026
VDS Automotive benoemt Erik Henstra tot interim-CEO
2 april 2026
RDW blikt tevreden terug op 2025
2 april 2026
Fixico One: vlootbeheer via één digitaal platform
2 april 2026
Occasionmarkt maart 2026 stabiel, B2C blijft grootste kanaal
2 april 2026
Geotab introduceert Hyundai-data zonder hardware
Meest bekeken berichten
Recente reacties