De Europese Commissie (EC) stelt een herziening van de regelgeving inzake verkeersveiligheid en voertuigregistratie in de Europese Unie (EU) voor. Waaronder de algemene periodieke keuring. In ons land de apk dus.

De EC doet dit met het oog op een gewenste betere verkeersveiligheid en dito luchtkwaliteit in de hele EU. De nieuwe regels zullen daarbij rekening houden met de toenemende aandeel van elektrische auto’s in het wagenpark en regelmatig aangepast moeten kunnen worden aan opkomende technologieën (o.a. connectiviteit, ADAS). Nu zijn diverse door de EC voorgestelde verbeteringen aan de huidige regelgeving in ons land al langer actueel. Denk aan de jaarlijkse apk voor oudere personen- en bestelauto’s. Er komen wellicht strengere normen voor de emissiemeting, maar nieuw zal de introductie van het opnemen in de apk van ADAS zijn.

Nederland

Daarnaast stelt de Commissie voor om digitale voertuigregistratie- en periodieke controlecertificaten in te voeren, de grensoverschrijdende uitwisseling van gegevens te vereenvoudigen en burgers op Europees niveau te beschermen tegen frauduleuze activiteiten zoals manipulatie van de kilometerteller. Ook zullen periodieke technische inspecties gemakkelijker worden gemaakt voor personen die tijdelijk in een ander EU-land verblijven. Met andere woorden een grensoverschrijdende apk mogelijk te maken. De voorgestelde wijzigingen weerspiegelen de inzet van de EU voor veilige en duurzame mobiliteit en waarborgen tegelijkertijd het vrije verkeer van personen en goederen. Tussen 2026 en 2050 zullen deze voorstellen naar schatting ongeveer 7000 levens redden en ongeveer 65.000 ernstige verwondingen voorkomen, stelt de Commissie. Wat heel belangrijk is en waar BOVAG zich hard voor heeft gemaakt, is dat het keuringsregime zoals dat in ons land werkt – de apk bij het autobedrijf – kan blijven bestaan.

Investeren

Het op 24 april jongstleden gepresenteerde voorstel is gericht op onveilige voertuigen, die bijdragen tot ongevallen, doden en gewonden. Belangrijk is dat de huidige regelgeving, die voor het laatst is bijgewerkt in 2014, gelijke tred zal moeten houden met de technologische vooruitgang, zoals ten aanzien van rijhulpsystemen en de toenemende aanwezigheid van elektrische voertuigen op de weg. De komende tijd zal er nog een interne consultatieronde plaatsvinden, maar verwacht wordt dat nog dit jaar de geüpdate regelgeving bekend zal zijn en in 2026 effectief gaat worden. Wanneer in de definitieve regelgeving naar verwachting het controleren van de ADAS overeind blijft, zal deze middels kalibratiesystemen moeten worden uitgevoerd. Investeren dus wellicht. De huidige regels pakken luchtverontreiniging en geluidshinder onvoldoende aan en dus komen er hoogstwaarschijnlijk strengere emissie-eisen.

Een ander heikel punt in de EU is kilometertellerfraude. Het verouderde wagenpark verhoogt het risico op kilometerfraude. De bestrijding van deze fraude vereist geactualiseerde regelgeving. Verouderde procedures en het niet gebruiken van moderne technologie belemmeren handhaving en de gewenste grensoverschrijdende samenwerking in deze.

Nieuwe regels

De voorgestelde maatregelen omvatten de volgende specifieke punten:

Aanpassing van de tests aan nieuwe voertuigen:
• Periodieke technische inspecties voor elektrische voertuigen
• Nieuwe tests voor elektronische veiligheidssystemen, met inbegrip van het testen van de software-integriteit van veiligheids- en emissierelevante systemen.

Nieuwe emissietests:
• Detectie van voertuigen met een hoge uitstoot, met inbegrip van gemanipuleerde voertuigen, met behulp van geavanceerde methoden voor ultrafijne deeltjes en NOx.

Fraudebestrijding:
• Registratie van kilometerstanden in nationale databanken voor grensoverschrijdende uitwisseling van kilometerhistorie.

Jaarlijkse inspecties:
• Voor auto’s en bestelwagens ouder dan tien jaar.

Digitalisering:

Afgifte van elektronische voertuigregistratie- en periodieke keuringscertificaten en uitwisseling van gegevens via een gemeenschappelijk platform om administratieve processen te vereenvoudigen.

Wederzijdse erkenning van periodieke technische inspectiecertificaten:
Zorgen voor grensoverschrijdende erkenning van periodieke technische controles die gedurende zes maanden in een andere lidstaat voor auto’s worden uitgevoerd.

Verbeterde gegevensgovernance:
Stroomlijning van de toegang tot technische voertuiggegevens voor testcentra.
“De EU is vastbesloten het aantal verkeersdoden en zwaargewonden tegen 2030 met 50 procent te verminderen. Het initiatief van de EC betekent een grote stap voorwaarts om onze wegen veiliger en onze lucht schoner te maken en het leven van de burgers gemakkelijker te maken. Door onze technische voorschriften te moderniseren, maken we gebruik van de nieuwste technologie, versterken we de handhaving en zorgen we ervoor dat ze gelijke tred houden met de veranderende realiteit van mobiliteit”, aldus EU-commissaris Apostolos Tzitzikostas.

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
15 mei 2025
Minder onderhoudsmomenten, hogere kosten
15 mei 2025
Clepa roept op tot herziening groene transitie
15 mei 2025
Plasnomic benoemt alliantieraad
15 mei 2025
Koppeling Autoflex met PartsLink24
15 mei 2025
APK-regelgeving krijgt update
14 mei 2025
AutoTechnica introduceert nieuwe elementen
Meest bekeken berichten
Recente reacties