Met weinig nostalgische gevoelens kijk ik terug op 2025. Ook al hebben we op het moment dat deze column schrijf nog een maand te gaan; het was geen prettig jaar, vind ik. Dat is niet omdat ik het niet naar mijn zin heb gehad, maar omdat we opnieuw hebben moeten kijken naar politici die visieloos ‘regeren’, nationaal en zeker ook internationaal. Daardoor zie je ondernemers en ook ceo’s van grote ondernemingen – die zelf ook niet uitblonken in doortastendheid – onzeker worden. De slimme kortetermijn-denkers onder hen wisten de (Brusselse) ambtenaren voor hun emissie-karretje te spannen, zodat zij vast konden blijven houden aan hun oude verdienmodellen en de transitie doorschuiven naar hun opvolgers. Deze automanagers hebben niets met vooruitgang en gaan liever back to the future.
Ik noem enkele factoren die de onzekerheden van het afgelopen jaar met name een impuls gaven: het aantreden van Donald Trump als president van de Verenigde Staten en de importheffingen die hij vervolgens op de wereld losliet; de achterblijvende EV-transitie van de Europese auto-industrie; de drempels die de EU vervolgens opwierp voor fabrikanten uit China, dat op zijn beurt weer zijn macht liet gelden als het ging over de beschikbaarheid van computerchips; regelgeving rond voertuigdata, anti-dumping en de ontbossing (EUDR), en dan heb ik het nog niet gehad over de klimaatprotesten, de oorlogen in Gaza en Oekraïne, en dan ben ik vast nog het een en ander vergeten. Dat alles maakt dat ik liever niet terugkijk op 2025.
Liever kijk ik vooruit, want we gaan mooie tijden tegemoet. Is het niet in 2026, dan zeker in 2027. Trends worden volwassen en onderdeel van onze dagelijkse automotive business: kunstmatige intelligentie, de veranderende onderdelendistributie, inclusief opkomende webshops, natuurlijk de software defined vehicle (SDV) en niet te vergeten, uiteindelijk toch de elektrische auto. Deze ontwikkelingen gaan onze autobranche opnieuw kleur geven en zorgen voor betere tijden. Daar ben ik ondanks 2025 van overtuigd. Ik wens u daarom een mooi, succesvol en vooral wijs 2026.