In 2022 werden zo’n 42.800 proces-verbalen opgemaakt voor rijden onder invloed. Dat zijn er bijna 11.000 meer dan in 2021, een stijging van 34 procent.

Dit blijkt uit onderzoek van Independer op basis van meest recente cijfers van de politie. Het gaat om weggebruikers die bekeurd zijn voor rijden onder invloed van alcohol, drugs of bepaalde medicatie waarmee je niet de weg op mag. Navraag door Independer bij de politie leert dat er niet specifiek vaker is gecontroleerd, en dat de enorme stijging hierdoor niet wordt verklaard. Wel kan het zo zijn dat basisteams die meer meldingen krijgen van rijden onder invloed vaker controleren.

Provinciaal

Vooral in Zuid-Holland en Gelderland werden vorig jaar flink meer bestuurders op de bon geslingerd. In de provincies werden in 2022 respectievelijk 43,6 procent en 43,1procent meer boetes geschreven voor rijden onder invloed. Ook in Utrecht (+41,6 procent) en Noord-Brabant (+40,5 procent) was sprake van een sterke stijging van het aantal proces-verbalen. In Zeeland was de minst sterke stijging (+6,7 procent).

“Veroorzaakt iemand met een slok teveel op een ongeluk en is er een tegenpartij betrokken? Dan betaalt de veroorzaker de schade aan de eigen auto sowieso zelf. Een WA-verzekering vergoedt normaal gesproken altijd de schade bij de tegenpartij. Maar let op, dat is anders wanneer er alcohol in het spel is. Vrijwel alle verzekeraars hebben namelijk een alcoholclausule. Dit betekent dat de verzekeraar wel de schade bij de tegenpartij vergoedt, maar de kosten vervolgens op de veroorzaker verhaald. In de polisvoorwaarden staat hoe dit precies is geregeld”, aldus autoverzekeringexpert Menno Dijcks van Independer.

Gemeentelijk

In Mook en Middelaar (Limburg) werden weggebruikers naar verhouding het vaakst betrapt. Per 1000 inwoners werden hier 11,5 bekeuringen uitgedeeld: bijna 4 keer meer dan het landelijke gemiddelde. In absolute zin werden de meeste mensen betrapt in Rotterdam (2875), Den Haag (2305), Amsterdam (2075), Eindhoven (765) en Haarlemmermeer (690). In slechts drie gemeenten werden vorig jaar geen proces-verbalen uitgeschreven voor rijden onder invloed. Het gaat om Roozendaal en de autoluwe Wadden-gemeenten Vlieland en Schiermonnikoog.

Verzekering

Menno Dijcks legt uit dat een nieuwe autoverzekering lastig kan zijn wanneer je een ongeluk hebt veroorzaakt omdat je alcohol op had. “De verzekeraar heeft in zo’n geval het recht om je autoverzekering te beëindigen. Je bent dan onverzekerd vanaf de dag dat de verzekering is opgezegd. Dit kan problemen opleveren voor een nieuwe autoverzekering. Mogelijk kun je dan alleen nog terecht bij de Vereende, waar de premie een stuk hoger is.”

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
13 mei 2025
Ayvens bouwt nieuwe remarketinglocatie
13 mei 2025
Buiten kantooruren: ‘Iedere dag ben ik met mijn hobby bezig’
12 mei 2025
Derks Bedrijfswagens neemt Autoschade Bert Verweijen over
12 mei 2025
Met korting naar Nationaal Automotive Congres
12 mei 2025
KwikFit-oprichter Tom Farmer overleden
12 mei 2025
Schade door wasstraat. Wie betaalt?
Meest bekeken berichten
Recente reacties