ADAS kalibreren is wellicht het meest verwarrende werkplaatsonderwerp van dit moment. Er verschijnen veel verschillende universele systemen, met verschillende benaderingen. Vooralsnog dient men, zonder enige andere richtlijn, uit te gaan van OEM-fabrieksvoorschriften als het gaat om statische kalibratie in de werkplaats met panelen. Veel systemen werken vanuit dat oogpunt. Maar hoe zit het eigenlijk technisch?

De ene voertuigfabrikant kiest bij camerakalibratie voor de hartlijn, met als uitgangspunt dat sprake is van fatsoenlijke uitlijning. Het betekent dat het voertuig nagenoeg recht over de weg rijdt. Met die voorwaarde, en de nauwkeurigheidseisen die gesteld worden aan de functie van de camera, zou een positionering op basis van de hartlijn afdoende zijn. Let wel dat deze voorwaarde nogal belangrijk is en feitelijk altijd een uitlijncontrole vereist. Een positionering op hartlijn betekent dat het paneel recht en haaks op de hartlijn van de carrosserie moet worden gezet. Vaak wordt dit gedaan met een laser over de carrosserie heen, waarbij de gebruiker beoordeelt of de lijn over de hartlijn gaat.

Andere voertuigfabrikanten kiezen voor camerakalibratiepositionering vanuit de rijlijn, ook wel de rijrichting van het voertuig genoemd. Zoals bekend, wordt deze bepaald door de stand van de achterwielen. Kalibratie volgens de rijlijnmethode betekent dat het paneel uitgelijnd moet worden op de stand van de achterwielen, zodat het paneel perfect in het midden en haaks op de rijrichting van de auto wordt gepositioneerd. Aangezien de meeste auto’s een lichte rijhoek hebben, is dit vaak niet in de hartlijn van het voertuig. Dat betekent niet dat het voertuig niet goed uitgelijnd is! Omdat je het paneel precies positioneert op de rijlijn van het voertuig, is deze kalibratiemethode per definitie zuiverder. Dit is dan ook de reden dat onder andere VAG deze methode kiest voor alle kalibraties. Om diezelfde reden wordt deze altijd gebruikt voor radar.

Stuurhoeksensor

Het is dus belangrijk dat de uitlijning gecontroleerd wordt. Dat kan je in sommige gevallen doen tijdens het proces van de ADAS-kalibratie, mits de apparatuur deze mogelijkheid heeft. Als de apparatuur zelf de uitlijning niet kan controleren, dient dit met een ander apparaat te worden gedaan. Een controle is dus zeer belangrijk, maar het betekent niet dat een afstelling van de uitlijning ook nodig is. Ook belangrijk is controleren of de voorwielen goed staan wanneer het stuur in de middenstand staat, en dat de stuurhoeksensor dan ook de juiste waarde weergeeft. Een stuurhoeksensorwaarde van 0 met het stuur in het midden wil niet zeggen dat de voorwielen correct in lijn staan met de achteras. Het is dus belangrijk dat de mechanische afstelling van de voorwielen en waarde van de stuurhoeksensor met elkaar overeenkomen wanneer het stuurwiel in de middenstand staat.

Conclusie: zorg dat je snel kan zien of de uitlijning van de wielen overeenstemt met de specificaties en de middenstand van het stuur. Controleer ook of de stuurhoeksensor de juiste waarde geeft. Positioneer dan het paneel overeenkomstig de fabrieksvoorschriften, om jezelf uit te sluiten van enige discussie. Mocht je het persoonlijk zo zuiver mogelijk willen doen, dan is positionering vanuit de rijlijn de meeste zuivere.

Deel dit artikel op​

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste nieuws
13 februari 2026
ADG Emmen beste Toyota-dealer van Nederland
13 februari 2026
Self Driving Challenge van start
13 februari 2026
Meer auto’s, meer rijbewijzen
13 februari 2026
Vier dealerbedrijven erbij voor Omoda en Jaecoo
12 februari 2026
Omzet Michelin daalt 4,4 procent in 2025
12 februari 2026
Eerste IMI-cerificaten voor EV-veiligheid uitgereikt
Meest bekeken berichten
Recente reacties
  • Maarten on Akkoord over cao Metaal en Techniek: “Voor de leeftijdsdagen is het absoluut een versobering. De grens gaat van 55 naar 58 jaar, dus “jongeren” die nu…feb 3, 17:11
  • Eric on WODC: Inkomsten uit verkeersboetes verkeerd gebruikt: “Tja, de auto heeft niet voor niets de bijnaam “De melkkoe”. En daar komt dan nog bij het idiote beleid…jan 30, 14:58
  • Peter Hoogeveen on Een overwinning zonder glans: “Nog nooit zo’n anti auto, pro klimaat activistisch stukje gelezen, waardeloos!!!jan 21, 11:41
  • Paul Broos on Een overwinning zonder glans: “Goed verhaal Jos. ‘Fabrikanten worden dus nog steeds ‘verplicht’ te investeren in meerdere aandrijvingstechnologieën.’ is een terechte observatie. Zo zal…jan 21, 10:35
  • lucas stamos on Clarios/Varta versterkt Benelux-team: “het grappige is nog, dat die rechter mijn vader is, trots op hem!jan 5, 12:57