Het aandeel van nieuwe personenauto’s met een automatische versnellingsbak bedroeg vorig jaar 34,3 procent, oftewel 142.267 voertuigen. Dat percentage is een verdubbeling ten opzichte van 2006, toen 17,3 procent van de nieuwe auto’s met ‘automaat’ werd verkocht.

Dat is een andere, opvallende conclusie die is te trekken uit de nieuwe uitgave van Mobiliteit in cijfers 2018-2019 van RAI Vereniging en Bovag.

Wagenpark

Momenteel zijn ruim 1,8 miljoen personenauto’s in Nederland uitgerust met een automatische versnellingsbak (dan wel CVT: continu variabele transmissie). Dat is 21,2 procent van het totale wagenpark van 8.595.000. Twaalf jaar geleden was dat de helft minder, met circa 936.000 automaten op een totaal van 7.256.000 personenauto’s. Het aandeel van handgeschakelde auto’s in de verkoop van nieuwe voertuigen daalde tussen 2008 en 2016 van 82,1 naar 65,1 procent.

Elektrisch

RAI en Bovag verklaren de toename van auto’s met automaat door de populariteit van elektrische en hybride auto’s die standaard met automatische versnellingsbak zijn uitgerust, een vergrijzende bevolking (35,2 procent van alle auto’s is momenteel in eigendom van 55-plussers) en toegenomen efficiëntie van automaten boven handgeschakelde bakken. Veel fabrikanten bieden op diverse modellen tegenwoordig standaard een automaat, aangezien deze in verbruikstesten zuiniger (en dus goedkoper) blijkt dan een handgeschakelde versie. Ook de fileproblematiek in Nederland laat steeds meer autokopers voor een automatische bak kiezen, vanwege het comfort. Op de foto een achttraps automatische transmissie van ZF.
Deel dit artikel op​
Laatste nieuws
4 mei 2026
Vroeg of laat veel omhanden
1 mei 2026
Verkoop elektrische occasions verdubbelt
1 mei 2026
4,8 procent minder registraties in april
1 mei 2026
Autonoom
30 april 2026
InterClassics Brussels in teken van rallysport
30 april 2026
Autoflex gecertificeerd door Vereniging Aanpak Tellerfraude
Meest bekeken berichten
Recente reacties